Ruby Awards - past winners

 

 

The Ruby Awards are South Australia's premier event to honour the best of the state's arts and cultural industry.

Named after late arts patron Dame Ruby Litchfield, the annual awards recognise artistic excellence, creative achievement, innovation, community involvement and inspirational leadership across 10 categories.

All winners receive a bespoke, ruby-coloured glasswork designed and made at the JamFactory. The recipient of the prestigious Premier’s Award is also honoured with a gold nameplate on a seat in the Festival Theatre.

  • Best Event

    For the best arts and cultural festival, special event, or exhibition in a collecting institution, displaying artistic and creative merit, originality, and overall excellence.

  • Best Work

    For the best performance, work or production of the year, displaying artistic merit, originality, and overall excellence.

  • Community or Regional Impact Under $100,000

    For artistic or cultural projects or events that have a significant positive impact on a community or region in South Australia, with a total budget less than $100,000.

  • Community or Regional Impact Over $100,000

    For artistic or cultural projects or events that have a significant positive impact on a community or region in South Australia, with a total budget over $100,000.

  • Arts Innovation & Enterprise

    For a production or project which embraces original, ground-breaking ideas, concepts and techniques and which either contributes to the development of an art form or enhances the financial sustainability of an organisation.

  • Sustained Contribution by an Organisation or Group

    For an organisation or group that has made a significant contribution to the arts and culture in South Australia for a period of more than five years.

  • Sustained Contribution by an Individual

    This award recognises a South Australian who has made a remarkable, long-standing contribution to arts and culture.

  • The Geoff Crowhurst Award

    Named in honour of the late Geoff Crowhurst, one of South Australia’s best known and most accomplished independent theatre directors, this award recognises individual contribution to community cultural development.

  • The People's Choice Award

    Voted by the public through an online poll.

  • The Premier's Award

    This award recognises an extraordinary South Australian who, through a lifetime of outstanding service, has made an indelible contribution to arts and culture.

Note: From 2006 to 2011, the Ruby Awards were combined with the Australian Business Arts Foundation SA Awards.

PAST WINNERS:

Ruby Award concept design reverse

2016

Best Event

WINNER: TARNANTHI: Festival of Contemporary Aboriginal and Torres Strait Islander Art, Art Gallery of South Australia

FINALISTS
The Petrushka Project, Adelaide Symphony Orchestra
Adelaide Film Festival 2015
Adelaide Fringe Parade, Adelaide Fringe


Best Work

WINNER: Girl Asleep, A Windmill Theatre Co and Soft Tread Enterprises’ film.
Commissioned by Adelaide Film Festival’s HIVE Fund with support from the South Australian Film Corporation.

FINALISTS
The Aspirations of Daise Morrow, Brink Productions
Cloudstreet, State Opera of South Australia
 


 

Community or Regional Impact under $100,000

WINNER: Desert Fringe, Adelaide Fringe

FINALISTS
Guildhouse Traditional Craft Skills Workshops, Guildhouse
A Kid Like Me, True North Youth Theatre Ensemble
Responding to Racism, ActNow Theatre


Community or Regional Impact over $100,000

WINNER (no shortlist): Gorgon: State Educational Regional Tour 2016, State Theatre Company South Australia


Arts Innovation & Enterprise

WINNER : Girl Asleep, A Windmill Theatre Co and Soft Tread Enterprises’ film.
Commissioned by Adelaide Film Festival’s HIVE Fund with support from the South Australian Film Corporation

FINALISTS
The Young King, Slingsby
Things I Know To Be True, State Theatre Company of South Australia
Exquisite Corpse, Zephyr Quartet


Sustained Contribution by an Organisation or Group

WINNER: Adelaide Symphony Orchestra

FINALISTS
Guildhouse
Vitalstatistix
Adelaide Fringe Festival


Inaugural People’s Choice Award

WINNER: A Kid Like Me – True North Youth Theatre Ensemble


Sustained Contribution by an Individual

WINNER: Sally Chance


Geoff Crowhurst Memorial Award

WINNER: Lee-Ann Buckskin


Premier’s Award for Lifetime Achievement

WINNERS (Jointly awarded):  Rob Brookman and Ulrike Klein


 

 


 

2015

Best Event

WINNER: SALA Festival 2014
 


Best Work

WINNER: The Philip Glass Trilogy, State Opera of South Australia
 


Community or Regional Impact under $100,000

WINNER: Barngarla Stories of Resilience, Nexus Arts
 


 

Community or Regional Impact over $100,000

WINNER: Adelaide Writers' Week, Adelaide Festival


 

Innovation

WINNER: Music for Strings and iThings, Zephyr Quartet
 


 

Arts Enterprise

WINNER: Fifth Quarter, Carclew's business incubator
 


 

Sustained Contribution by an Organisation or Group

WINNER: Australian Dance Theatre
 


 

Sustained Contribution by an Individual

WINNER: Grant Hancock
 


 

Geoff Crowhurst Memorial Award

WINNER: Edwin Kemp Attrill
 


 

Premier’s Award for Lifetime Achievement

WINNER:  Yvonne Koolmatrie


 

 

2014

Best Event

WINNERS (jointly awarded): Dark Heart: 2014 Adelaide Biennial of Australian Art, Art Gallery of South Australia
Adelaide Film Festival/Adelaide Festival of Ideas
 


Best Work

WINNER: Aboriginal and Torres Strait Islander War Memorial, Memorial artists Lee-Ann Buckskin, Tony Rosella and Michelle Nikou, sculptor Robert Hannaford and bronze caster Tim Thomson
 


Community or Regional Impact under $100,000

WINNER: Sons & Mothers, No String Attached Theatre of Disability, written and directed by Alirio Zavarce
 


 

Community or Regional Impact over $100,000

WINNER: Pom Pom: Children's Contemporary Art Space, Carclew and Playford Communities for Children Plus


Innovation

WINNER: ADHOCRACY, Vitalstatistix
 


Arts Enterprise

WINNER: Bowerbird - Adelaide's Design Market
 


Sustained Contribution by an Organisation or Group

WINNER: Helpmann Academy for the Visual and Performing Arts
 


Sustained Contribution by an Individual

WINNER: Shane McNeil
 


Geoff Crowhurst Memorial Award

WINNER: Bob Daly and Kalyna Micenko
 


Premier’s Award for Lifetime Achievement

WINNER:  Robert Hannaford


 


 

2013

Best Event

WINNER: Turner from the tate: The Making of a Master, Art Gallery of South Australia
 


Best Work

WINNER: Pinocchio, Windmill Theatre and State Theatre Company South Australia
 


Community or Regional Impact under $100,000

WINNER: Auburn Courthouse Cultural Centre, HATS Inc (Heritage, Arts and Traditions)


 

Community or Regional Impact over $100,000

WINNER: Just Add Water: 2012 Regional Centre of Culture, Country Arts SA and Alexandrina Council


 

Innovation

WINNER: If There Was a Colour Darker Than Black I'd Wear It, Rising Damp, Illuminart and Country Arts SA
 


 

Arts Enterprise

WINNER: Illuminart Productions Pty Ltd
 


 

Sustained Contribution by an Organisation or Group

WINNER: Adelaide Cabaret Festival
 


 

Sustained Contribution by an Individual

WINNER: Geoff Cobham
 


 

Geoff Crowhurst Memorial Award

WINNER: Ollie Black
 


 

Premier’s Award for Lifetime Achievement

WINNER:  Milton Moon


 

 

2012

Best Event

WINNER: Barrio, Adelaide Festival
 


Best Work

WINNER: School Dance, Windmill Theatre
 


Community or Regional Impact under $100,000

WINNER: About Time: South Australia's History Festival, History SA


Community or Regional Impact over $100,000

WINNER: The Spirit Festival, Tandanya


Innovation

WINNER: I Am Not an Animal, The Border Project
 


Arts Enterprise

WINNER: Tuxedo Cat Theatre, Cassandra Tombs and Bryan Lynagh
 


Sustained Contribution by an Organisation or Group

WINNER: Carclew Youth Arts
 


Sustained Contribution by an Individual

WINNER: Garry Stewart
 


Geoff Crowhurst Memorial Award

WINNER: Cath Cantlon
 


Premier’s Award for Lifetime Achievement

WINNER:  Robyn Archer


 

 

2011

Best Event

WINNER: The Adelaide International Cello Festival 2011
 


Best Work

WINNER: Life in Movement, Closer Productions


Community or Regional Impact under $100,000

WINNER: Out Blak Adventures


Community or Regional Impact over $100,000

WINNER: COME OUT Festival 2011 Opening Parade


Innovation

WINNER: CACSA Contemporary 2010: The New New
 


Arts Enterprise

WINNER: Gray Street Workshop
 


Sustained Contribution by an Organisation or Group

WINNER: Adelaide Chamber Singers
 


 

Sustained Contribution by an Individual

WINNER: Stephen Phillips
 


Geoff Crowhurst Memorial Award

WINNER: Pat Rix
 


Premier’s Award for Lifetime Achievement

WINNER:  Michael Morley


 

 

2010

Best Event

WINNER: Soundstream: Adelaide New Music Festival 2009
 


Best Work

WINNER: Man Covets Bird, Slingsby


Community or Regional Impact under $100,000

WINNER: Out of the Glass Case: The APY Lands Road Show


Community or Regional Impact over $100,000

WINNER: Windmill Theatre and Mimili Anangu Partnership


Innovation

WINNER: The Mystery of Flying Kicks, Closer Productions
 


Arts Enterprise

WINNER: Format Festival 2010
 


Sustained Contribution by an Organisation

WINNER: Restless Dance Theatre


Sustained Contribution by an Individual

WINNER: Mary Moore
 


Inaugural Geoff Crowhurst Memorial Award

WINNER: Margie Fischer
 


Premier’s Award for Lifetime Achievement

WINNER:  Marjorie Fitz-Gerald OAM


 

2009
 

Best Work or Event

WINNER: 2008 OzAsia Festival
 


Community or Regional Impact under $100,000

WINNER: Seniors on Screen, Media Resource Centre


Community or Regional Impact over $100,000

WINNER: Port Augusta Re-Imagines


Innovation

WINNER: 3xperimentia: Live Cut
 


Leadership in Arts Enterprise

WINNER: The Tragical Life of Cheeseboy 2009 World Tour, Slingsby
 


Sustained Contribution by an Organisation or Group

WINNER: Patch Theatre Company


Sustained Contribution by an Individual

WINNER: Jane Hylton
 


Premier’s Award for Lifetime Achievement

WINNER:  Fiona Hall


 

2008

Best Work or Event

WINNER: When the Rain Stops Falling, Brink Productions
 


Community Impact under $100,000

WINNER: OzAsia Moon Lantern Festival


Community Impact over $100,000

WINNER: 2007 Feast Feastival


Innovation

WINNER: Trouble on Planet Earth, The Border Project
 


Leadership in Arts Enterprise

WINNER: Adelaide Festival Centre - Scenery and Engineering Workshops
 


Sustained Contribution by an Organisation

WINNER: Adelaide Repertory Theatre


Sustained Contribution by an Individual

WINNER: Timothy Sexton
 


Premier’s Award for Lifetime Achievement

WINNER:  Kym Bonython AO DFC AFC


 

2007

Best Work or Event

WINNER: Ikara - The Meeting Place, Tony Rosella, sculptor
 


Community Impact under $100,000

WINNER: South Australian History Week


 

Community Impact over $100,000

WINNER: Bundaleer Forest Weekend


 

Innovation

WINNER: Electro Acoustic Project, Zephyr Quartet
 


 

Leadership in Arts Enterprise

WINNER: Fringe Benefits
 


 

Sustained Contribution by an Organisation

WINNER: State Theatre Company South Australia


 

Sustained Contribution by an Individual

WINNER: Leigh Warren
 


 

Premier’s Award for Lifetime Achievement

WINNER:  Anthony Steel AM


 

 

2006

Best Work or Event

WINNER: Honk If You Are Jesus, State Theatre Company South Australia
 


Community Impact 

WINNER: SALA Festival


 

Innovation

WINNER: Devolution, Australian Dance Theatre
 


 

Leadership in Arts Enterprise

WINNER: Special projects under development, Craig Andrae
 


 

Sustained Contribution by an Organisation

WINNER: JamFactory Craft and Design

 


 

Premier’s Award for Lifetime Achievement

WINNER:  Frank Ford AM